W ciągu niespełna 4 tygodni od podjęcia decyzji o zorganizowaniu uruchomiono Szpital Tymczasowy dla chorych na COVID-19 w Sopocie.

Nasz zespół przygotował w ekspresowym tempie projekt technologii medycznej, który umożliwił dostosowanie budynku Sanatorium Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Sopocie do funkcji szpitala tymczasowego. Zaprojektowaliśmy miejsce dla 200 chorych, w tym 16 stanowiskowy oddział intensywnej terapii tlenowej. Sporym wyzwaniem było przygotowanie dokumentacji i wykonanie w tak szybkim tempie praktycznie od podstaw instalacji gazów medycznych, która zapewni Pacjentom dostęp do tlenoterapii. Bogatsi o wiedzę wyniesioną z kilku miesięcy walki z pandemią wszystkie standardowe stanowiska łóżkowe zaprojektowaliśmy w taki sposób, aby możliwy był dostęp do leczenia tlenem w ilości min. 15l/min. Z kolei 16 stanowisk dostosowaliśmy do leczenia wysokoprzepływową tlenoterapią z wydatkiem min. 50l/min.

Szpital oprócz odpowiednich warunków leczenia zapewnia także dostęp do będącej złotym standardem diagnostyki wysokiej rozdzielczości tomografii komputerowej, który jest możliwy dzięki zaprojektowaniu, dostarczeniu i uruchomieniu kontenerowej pracowni tomografii komputerowej.

Prace projektowe prowadziliśmy z fantastycznym zespołem architektów i branżystów Industria Project z Gdańska, a realizacji tego niełatwego zadania podjął się Budimex. Inwestorem przedsięwzięcia jest Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku. Uruchomienie szpitala możliwe było dzięki konstruktywnej współpracy z medycznym zespołem Szpitala MSWiA w Gdańsku, a wyposażenie szpitala w błyskawicznym tempie możliwe było dzięki zaangażowaniu Agencji Rezerw Materiałowych.

Cieszymy się, że dzięki zaangażowaniu ponad 200 osób pomogliśmy poszerzyć zaplecze medyczne dla mieszkańców Pomorza.